Щодо прогнозу циркуляції вірусів грипу в епідсезон 2018 – 2019 рр.

Дата: 07.09.2018 15:55

Шановні мешканці громади!

Відділ грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центр громадського здоров'я МОЗ України» інформує щодо штампів вірусів грипу, які ймовірно будуть циркулювати в  епідемічному сезоні  2018-2019 років.

Епідемічний сезон грипу та ГРВІ 2017-2018 років характеризувався регіональною активністю, середньою інтенсивністю та домінуванням циркуляції  вірусів грипу типу В. Протягом епідсезону було зареєстровано 5,7 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ, показник захворюваності на 100 тис. нас. становив 14640,4.  Питома вага дітей  до 17 років від загальної кількості захворілих становила 67,8%. Під час епідсезону було зареєстровано 7 лабораторно підтверджених летальних випадків від грипу та ГРВІ, з них 4 дітей. Жоден з померлих не був щеплений від грипу.

Під час епідсезону на всіх адміністративних територіях проводили визначення стану напруги імунітету у здорових осіб (донорів крові). Середні показники наявності специфічних антитіл у захисних титрах становили:

- А (H1N1)pdm09 – 47,7% (615);

- А (H3N2) - 56,7% (2159);

- В - 54,8% (2313).

Це говорить  про необхідність забезпечення імунологічного захисту населення проти грипу шляхом вакцинації.

Згідно наказу МОЗ України від 16.09.2011 року № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості імунобіологічних препаратів»  пункт 3, щеплення проти грипу є рекомендованими. Вакцинація може проводитись як за кошти місцевого бюджету та підприємств, так і за власні кошти громадян.

В кінці лютого 2018 року Всесвітня організація охорони здоров'я  опублікувала рекомендації по складу вакцини проти грипу на сезон 2018 – 2019 років у Північній півкулі. В порівнянні зі складовою трьохвалентної вакцини, що була рекомендована для минулого сезону 2017-2018, в  новому сезоні в складі вакцини запропоновано дві зміни:

- компонент А (H3N2)  замінений на вірус, подібний А/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2)

- компонент В замінений на вірус, подібний B/Colorado/06/2017, який представляє собою новий штамп B/Viktoria.

Таким чином, вірусами, які ймовірно будуть циркулювати в новому епідсезоні, є:

- вірус, подібний А/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;

- вірус, подібний А/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2)

- вірус, подібний B/Colorado/06/2017.

Захворюваність на гострі вірусні гепатити А,В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем  в нашій країні. Такий стан пов’язаний з погіршенням соціально-економічних умов життя, зниженням життєвого рівня населення та недостатнім рівнем проведення санітарно-освітньої роботи. Широка розповсюдженість та висока хронізація інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для забезпечення безпеки від ризиків серйозних захворювань, використання профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.